چهارشنبه، مهر ۱۳، ۱۳۹۰

چه کسی عکس نهال سهابی را سانسور کرد. روزآنلاین پاسخگو باشد
متاسفم برای خودمان این عکس واقعی نهال در کنار عکس سانسور شده اوست در سایت روزآنلاین. من نه رونامه نگارم نه یک فعال کهنه کار سیاسی هستم ولی با دیدن عکس فتو شاپی نهال دلم به حال خودمان ، رسانه و سیاست و همه چیزمان سوخت که چقدر عقب مانده ایم همین سال گذشته زمانیکه كاترين اشتون نماينده عالي اتحاديه اروپا به ایران رفته بود خبرگزاری فارس و کیهان عکس های این زن را با فتوشاپ دستکاری کردند و یقه یک زن را رنگ کردند تا مبادا با عرف جامعه ایرانی ناسازگار باشد. روز آن لاین یک مقاله ای همون موقع منتشر کرد و دو عکس کاترین اشتون را کنار هم گذاشت تا نشان بدهد که چقدر آنها سانسور چی هستند.

 حالا عکس نهال دختر آزاد و رهایی که نوشته های وبلاگ و فیسبوکی اش نشان میدهد که این دختر مثل خیلی از دختران ایرانی هیچ ابایی از بیان عشق و انتشار عکس های آزادش نداشت را ببیند، سانسور شده ، فتوشاپی شده و احتمالا گفته می شه به خواست خود خانواده بوده و باید شرایط کسانی که در ایران زندگی می کنند را درک کرد.

 بر فرض که قبول درک کردیم و فهمیدیم حرف های پدر نهال را و اصلا عشقی نبوده اما آیا خبرنگاران ایرانی را هم باید درک کرد که مثل کیهان عکس آزاد این دختر را فتوشاپی کردند. خب اگر اجازه انتشار عکس واقعی نهال را نداشتید چرا یک عکس دیگری چاپ نکردید؟ یک عمر دست جمهوری اسلامی و دست پدران و مادران بر فرق سر ما بوده و هست، شما که مدعی تغییر جامعه هستید چرا تن به دروغ و سانسور می دهید؟ چه فرقی دارد از طرف خانواده باشد یا از طرف وزارت ارشاد؟

 دلم می سوزد برای خودمان که حتی بعد از مرگ ما هم روزنامه نگاران محترم به کمک خانواده ها کمک می کنند که آبرو و عرف حفظ باشد تا مبادا لباس ما یک مقدار بالا نرفته باشد که حیثت اجتماعی یک خانواده بر باد برود! نهال هم اگر می دانست بعد از مرگش عشق و عکس و حجاب و همه چیزش فتوشاپی و خانوادگی می شود شاید وبلاگ و فیسبوکش را هم با خودش می برد تا انقدر قربانی مصلحت سنجی ها و حرف و حدیث ها نمی شد.
 متاسفم برای خودمان

توضیح بعدی::خانم فرشته قاضی کامنتهایی نوشت و پاک کرد و رفت و سوال من:ء

 خانم قاضی من به عنوان یک مخاطب از شما پرسش کردم در برابر عکسی که به سبک کیهان سانسور کرده اید و به بخش کوچکی از بدن نهال سهابی که پیدا بود خط سانسور کشیدید. شما اینجا به جای پاسخگویی به مخاطب، اول دروغ گفته اید که این عکس روتوش شده در صفحه ی خود نهال است در حالی که صفحه ی نهال جلوی من باز است و هرگز چنین عکسی در آن نیست. در ثانی من ابتدا فقط در مورد عکس سوال داشتم اما الان که این دروغ شما و سپس پاک کردن کامنت هایی که با لحن عصبانی نوشته بودید را دیدم تردید بزرگتری دارم نسبت به اصل گزارشی که در مورد نهال منتشر کرده اید.من کاره ای نیستم یک مخاطب معمولی ام و همانطور که خود شما گفتید در جایگاهی نبودم که شما را زیر سوال ببرم. اما یک عمری شما برای ما نوشتید که باید در مورد چیزی که اطمینان داریم سوال کنیم و جلوی دروع هم بایسیتم.
 غیر از این نکردم و شگفت زده ام که لحن عجیب و غریب شما و سپس حذف کرن کامنت ها توسط خودتان مایه تاسف بیشتری برای خودمان شد که کسانی به نام مثل شما در جایگاه روزنامه نگار در روز آن لاین بودجه و پول از این سو و آن سو دریافت می کنند اما به مخاطب تا این اندازه بی احترامی می کنند. دست ما کوتاه است آنچنان که دست نهال کوتاه است و این روزها شما روزنامه نگاران قدرت دارید تا با کمک خانواده اش هم عشق را، هم 
عکس را، هم وجود همه ی ما را فتوشاپی و حذف کنید


دو لینک مطلب در فیس بوک